Çözümler

Sunucu (Server) Çözümleri

Veri merkezi kavramı son yıllarda hızlı bir değişime uğradı. Modern işletmelerin BT altyapıları, internet ve diğer iletişim ağlarıyla entegre ve iş gereksinimleri doğrultusunda her an ölçeklenebilir bir profil çiziyor. Çözümtek olarak bu hareketle kurumlara kesintisiz çalışan, sürdürülebilir, ekonominin zorlu koşullarına uyumlu altyapılar öneriyoruz.

Hedefimiz, endüstrinin önde gelen sunucu çözümlerinden, ileri seviye sanallaştırmaya çeşitli seçeneklerle veri merkezi yöneticilerinin ve CIO’ların işlerini hissedilir düzeyde kolaylaştırmaktır. Kurumların rekabet skalasındaki yerlerini yükselten süreç yönetimi ve iş sürekliliği teknolojilerini Çözümtek deneyim ve uzmanlığı sayesinde başarıyla uyguluyoruz.

Yenilikçiliği bir felsefe haline getiren Lenovo sunucu teknolojilerine yaptığı yatırımlar ile gelişmenin bayrağını taşıyan teknoloji markaları arasında yer alıyor. Lenovo ürün ailesinde çeşitli iş ihtiyaçlarına uyarlanabilir 14 sunucunun yanı sıra son tasarımları içeren ThinkSystem ailesi şirketlere geniş bir tercih yelpazesi sunuyor.

Modern veri merkezlerinin oluşumunda önemli kilometre taşı niteliği taşıyan Gen10 veya 10. Kuşak diyebileceğimiz Proliant sunucularıyla sürekli yenilik peşinde olan HPE geleceğin rekabetçi işletmelerine sesleniyor. Yeni modellerde donanım bazlı güvenliğe odaklanan marka fiyat performans kalitesiyle göz dolduruyor.

Yüksek teknolojiye odaklanan ve Dinamik BT altyapılarını hedefleyen Fujitsu, Primergy sunucu ailesinde giriş seviyesinden bulut bilişim platformlarını destekleyen modellere kadar çok geniş bir portföy ile her büyüklükteki işletmenin iş ihtiyacına yanıt veriyor.

Poweredge ailesinin gerek kule (tower), gerekse raf tipi modelleriyle küçük ve orta ölçekli işletmelere tercih kolaylığı sağlayan Dell, üst seride de fiyat performans cazibesini koruyor. Dell sunucular üst segmentte yüksek işlem gücü ve işletmelerin yoğun veri hareketlerini destekleyen I/O bant genişliği ile kısa sürede profesyonellerin gözdesi haline geldi.

Veri depolama (Storage) Çözümleri

Kurumlarda dijitalleşme çabaları, veri depolama teknolojilerinin geleceğini de yeniden şekillendiriyor. Her geçen gün daha çevik, maliyet avantajlı, ve çeşitli platformlara uyum sağlayan yeni teknojiler öne çıkarken; yazılım tabanlı, yedekleme cihazlarına kolay entegre olan, marka bağımsız ileri seviye sanallaştırmaya yanıt veren (hyperconverged) teknolojiler, günümüzde yenilikçi veri depolama sistemlerinin cazibesi artıyor.

Çözümtek dünya lideri veri depolama liderlerinin en güncel teknolojilerini müşterilerinde birer başarı öyküsüne dönüştürüyor. Çözümtek’in sunduğu veri depolama çözümleri, yapısal ve yapısal olmayan veriyi (harita verisi, ses, görsel, vb.), kurum genelinde erişebilir kılıyor; onu güvence altına alarak bilgiye dönüşebilmesini kolaylaştırıyor.

Sanallaştırma, güvenlik, yedekleme, konsolidasyon ile kesintisiz çalışma alanlarında öne çıkan yazılım tabanlı veri depolama sistemleri ile IBM, bu segmentteki ürünerini IBM Spectrum markası altında yeniden sundu.

Veri depolama teknolojileri alanında sayısız yenilikçi ürüne sahip olan IBM, bu kategorideki farklı ürünlerini IBM FlashSystem, Storwize ürün ailesi, VersaStack, IBM DS8000 ve manyetik bant çözümleri olarak çeşitli başlıklar altında pazara sunuyor.

IBM’in Storwize V5000, V7000 ve Flash 900 ürünleri bugün piyasanın fiyat performans açısından en rağbet gören veri depolama ürünleridir. Çözümtek olarak bu ürün serisindeki sayısız proje tecrübemiz Storwize ve FlashSystem teknolojilerinin veri merkezlerinde çok etkili sonuçlar verdiğini göstermektedir.

Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefleyen kolay ölçeklenebilir yazılım tabanlı veri depolama ürünleri, veri saklama ağı (SAN) veri depolama cihazları; doğrudan sunucuya bağlanabilir, yüksek kapasiteli ve hızlı sistemleri; bilgi yönetim sistemlerinin arşivlenmesinde kullanılan teyp yedekleme birimleri ile Lenovo fiyat performans açısından son derece cazip tekliflerle geliyor.

IBM’in V3700 ürününü Lenovo’ya devretmesinden sonra marka, giriş seviyesi veri depolama sistemlerinde çok büyük bir rekabet avantajı yakaladı. Lenovo, bununla da yetinmeyip, bu ürünü daha da geliştirdi ve V3700 V2 veri depolama birimini pazara sundu.

Veri depolama ürünlerinde iddialı olacağını gösteren Lenovo, NSA segmentini de ürün gamına ekledi. Dolayısıyla kısa bir süre içinde Lenovo markası altında maliyet avantajlı NSA veri depolama cihazlarını da görmeye başlayacağımızı söyleyebiliriz.

Veri yedekleme ve saklama pazarının lider markası EMC, Dell çatısı altında şimdi daha erişilebilir rakamlardan ve çok zengin ürün ailesiyle şirketlerin bilgi yönetiminde vazgeçilmez olmayı hedefliyor.

EMC, yeni nesil Unity ailesindeki cihazlar ile veri depolama sistemlerindeki diskleri, daha önceki serilerin aksine, tam kapasite kullanma avantajını başarıyla sergiliyor. Yeni nesil bu ürünler VMware ile tam uyumlu çalışması nedeniyle diğer cihazlar karşısında ciddi bir üstünlüğe sahip görünüyor.

Hemen her ölçekte veri depolama ve sanallaştırma gereksinimlerine yanıt veren HPE teknolojileri, tamamen flash ya da melez HPE 3PAR StoreServ veri depolama serilerinin (arrays) yanı sıra yazılım tabanlı veri depolama çözümlerinde de iddialı bir konumda yer alıyor.

HPE’nin büyük kurum ölçeğindeki 3PAR veri depolama sistemlerini, orta ve küçük ölçekli işletmeler cephesinde fiyat olarak daha cazip bir ürün serisiyle dengelemesi gerekiyordu. Yeni satın aldığı Nimble markası ile rekabet ortamında yeni bir yer edinmeye çalışan HPE’nin bu ürün serisini Çözümtek olarak önümüzdeki günlerde test etmeyi ve performans sonuçlarını müşterilerimizle paylaşmayı düşünüyoruz.

Fujitsu’nun Eternus depolama ürünleri portföyünde melez disk ve flash depolama disk serileri, yazılım tabanlı depolama sistemleri, bant kütüphaneleri ve flash bellek sistemleri yer alıyor. Çözümler Kobi ölçeğinden büyük kurumlara kadar verimliliği ve üretkenliği artırmaya odaklı ürün serileri fiyat performans açısından zengin bir portföy oluşturuyor.

Japon markası olmasına rağmen, tasarımı ve üretimi Avrupa’da (Almanya) yapılan Eternus ürün ailesi ile Fujitsu performans ve fiyat açısından rekabetçi konumuyla dikkat çekiyor. Teknoloji açısından yetkin olmasına karşın özellikle bu sementte marka farkındalığının aynı kuvvette olduğunu söyleyemiyoruz.

Fujitsu’nun full flash sistemleri, Çözümtek müşterileri nezdinde yıllardır kullandığımız, desteğinin de çok hızlı bir şekilde verildiği bir teknoloji olarak mutlak suretle düşünülmesi gereken bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Kablolu ve Kablosuz Ağ (Network) Çözümleri

Kesintisiz, hızlı ve güvenli internet bağlantısı iş sürekliliği için çok önemlidir. Bina içi ve dışında hizmet veren kablolu ve kablosuz ağ çözümlerinde sayısız referansı ile gurur duyan Çözümtek, müşterilerine erişim noktası olarak Aruba ve Engenius AP cihazlarıyla çalışmanın rahatlığını sunuyor.

Özellikle turizm ve eğitim sektöründe dış mekanda internet erişiminin önem kazanması nedeniyle bu tip tesislerde ve kampüs alanlarında Aruba ve Engenius’un yüksek performanslı erişim cihazlarıyla güçlü bir altyapı oluşturmak mümkün.

Aynı zamanda internet erişim bölgelerinde (hotspot) hizmet veren bu erşiim cihazlarını denetim altında tutarak kablosuz ağın erişim kalitesini de artırabilirsiniz. Hangi cihaz çalışıyor, hangisi çalışmıyor, cihaza kaç kullanıcı bağlı, trafiğin durumu gibi bilgileri anında görebilirsiniz. Ayrıca bu erişim cihazlarını, konaklama kuruluşlarında ve dışarıda yemek sektörünün zincir markalarında yaygın olarak kullanılan Fidelio ve Opera gibi yazılımlarla entegre ederek faturalandırma işlemlerini kolaylaştırabilirsiniz.

Kablosuz ağ yönetiminde Cisco, HPE ve Aruba’nın teknolojilerini öneren Çözümtek’in ağ uzmanlığıyla kullanıcı verimliliği ve memnuniyetinizi artırınız.

Bilgi Güvenliği Çözümleri

Şirketlerin ilişkide olduğu paydaşlar için bilgi güvenliği açısından müşterilerine, tedarikçilerine, iş ortaklarına ve kamu otoritelerine karşı yasal sorumlulukları vardır. Bu açıdan mevcut sözleşmeler ve iş akitleri, sistemlerde tutulan bireysel ve kurumsal bilgilerin korunması yasal açıdan uyumluluk gerektiren belli güvenlik standartlarıyla gerçekleşir.

Çözümtek bu aşamada kurumlara gerçek bilgi güvenliğini sağlayan yenilikçi çözümler sunmaktadır.

Kötü niyetli girişimler ve siber ataklar neticesinde kurumsal veriye sızma çabalarını püskürtme ve veriyi korumayı hedefleyen Safetica, kurumsal ağa kolayca entegre edilebilen bir veri sızıntısı önleme (DLP) yazılımıdır.

Safetica proaktif koruma özelliği ile şüpheli etkinlikleri anında tespit eder, veri açıkları hakkında yöneticileri bilgilendirerek sistem korumasını güçlendirir.

Veri izleme, sızıntı engelleme, yetkilendirme ve koruma yetkinlikleri sayesinde kurumsal verinin bütünlüğünü güvence altına alır. Önemli verilerin kurum dışına çıkmasını önleyen Safetica özellikle kendi bilgisayarı ve mobil cihazlarıyla çalışan personelin hatalı ve dikkatsizliğinden kaynaklanabilecek kayıpları da önler. Bu tür cihazlar kaybolsa bile içindeki veriler Safetica ile şifrelendiği için şirket verisi koruma altındadır.

Yine Safetica kurum genelinde dosyaların yetki düzeyine bakarak yanlış yönlendirilmesini önler ve gerekli uyarıları ilgili yöneticilere gönderir.

Teknoloji gözetmeksizin tüm sabit sürücülerin üzerindeki veriler, e-postalar, ağ dosya transferleri, sanal ve fiziksel yazıcılar, her türlü bilgisayar yuvası, CD/Blueray gibi her türlü medya okuyucu ve yazıcılar, uygulamalar, kopyalama yapıştırma işlemleri, veri sızıntı riskine karşı Safetica tarafından gözetim altına alınabilir.

Netwrix temel olarak kurumların BT altyapılarında herhangi bir noktada veya herhangi bir zaman yapılan değişikliği algılayıp raporlayabilen etkili bir teknolojidir. 200’den fazla raporlama seçeneği ile veri merkezi yöneticilerine BT yönetimi, uyumluluk, sistem değişiklikleri hakkında en güncel veriyi sunar.

Yazılım, Active Directory, Group Policy, Exchange Server, SharePoint Server, VMware, SQL Server, Microsoft Virtual Machine Manager, çeşitli dosya sunucuları, sunucu yapılandırma ayarları ve daha birçok noktada gerçekleşen değişiklikleri otomatik olarak saklar. Böylece çeşitli otoritelerin talep ettiği raporların belli bir tutarlılıkla alınmasını kolaylaştırır. Günümüzde kurumlar bilgi güvenliği açısından bazı standartları uygulamakla yükümlüdür. Standartlar yurtiçinde olduğu gibi yurtdışıyla da iş ilişkileri açısından da önemlidir. Örneğin, bunlar arasında sayabileceğimiz HIPAA, SOX, FISMA / NIST800-53, COBIT, ISO / IEC 27001 bazı yasal uyumlulukları yerine getirir. Bazı sektörlerde belgelerin uzun süreli saklanması gerekebilir.

Netwrix bu çerçevede bilgi güvenliğini sağlar, kayıtlar üzerinde yapılan değişiklikleri ve kimlerin yaptığını izleyerek verinin tutarlılığını ve sürekliliğini denetler.

Bulut Çözümleri

BT altyapısını yeni oluşturan veya altyapısı için daha elverişli koşullar arayan müşterilerimize son derece esnek ve hesaplı bir çalışma ortamı sağlayan Çözümtek Bulut Platformu’nun güçlü servisleriyle tanışın. Sistemlerinizi Çözüm Bulut’a taşıyarak Çözümtek’in yönetim kolaylığı, iş sürekliliği, esneklik, verimlilik ve yüksek güvenlik sağlayan bulut servislerinin avantajlarını yaşayın.

Şirket verilerinin bulut ortamında güvenli şekilde yedeklenmesini sağlayan Cloud7x24.com, dünyaca ünlü Veeam teknolojisinin güvencesini yansıtıyor. Çözümtek deneyimli kadrosu ile Veeam ile müşteri verisini Çözümtek Bulut’a yedekleyebildiği gibi müşterilerimiz de arzu ederlerse Veeam Availability Suite v8 ile kendi yedeklerini kendileri son derece kolay alabiliyorlar.

Veeam Availability Suite, şirketlerin tüm uygulama ve verileri için 15 dakikanın altında kurtarma zamanı ve kurtarma noktası hedeflerine (RTPO) ulaşmasına yardımcı olan yeni nesil bir teknolojidir.

Yine Çözümtek güvencesi ile sunduğumuz Veeam Backup&Replication ise VMware, vSphere, Microsoft Hyper-V, NetApp Storage, HP 3PAR Storeserv ve StoreVirtual Storage dahil modern veri merkezlerinin ihtiyaçlarını karşılayan güçlü teknolojilerle entegre çalışır.

Veeam Backup Essentials ise 2, 4 veya 6 CPU soketli işletmelerin tüm uygulama ve veriler için 15 dakikanın altında kurtarma zaman ve nokta hedeflerini (RTPO™) yakalamasına yardımcı olmak için, Veeam Availability Suitein işlevselliğinin aynısını daha küçük bir pakette sunar. 250'den az çalışanı olan şirketler için özel olarak paketlenmiş ve fiyatlandırılmıştır.

Çözümtek kurumlarımızda her geçen gün sayısı artan sunucuların başarılı ve güvenli şekilde yönetimini gerçekleştirmektedir. Bu amaçla dünyanın önde gelen teknolojilerini kullanarak sunucu yönetimini yerinde veya uzaktan gerçekleştiren Çözümtek, veri merkezi yönetimlerine önemli bir tasarruf imkanı sunmaktadır.

İş ölçeğinize en uygun sunucu konfiürasyonlarıyla maliyeterinizi denetim altına alın. Aynı şekilde yine bulut ortamında veya sanallaştırılmış sunucuların da kesintisiz çalışmasını sağlayan teknik destek ekibimiz, iş sürekliliğinize destek olmakta, gerekli güncellemelerle altyapınızın her zaman ilk günkü gibi hizmet sunmasını sağlamaktadır.

Uzun yıllara dayanan sanallaştırma tecrübemiz sayesinde herhangi bir kesintiye neden olmadan gerekli donanım güncellemelerinizi birkaç dakika içinde gerçekleştiriyoruz.

Maliyetlerinizi azaltıp, performansınızı en yüksek seviyeye çıkarmak için ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde tespit edebiir ve gereksiz kaynak tüketimini en aza indirebiliriz.

Aynı şekilde sunucularınızı Çözüm Bulutu güvenlik duvarları arkasında korumaya alır ve sizin isteğinize göre erişim kolaylığı sağlarız. Verilerinizin yedeklemesinde müşterilerimize tek bir dosyaya kadar kayıpsız ve güvenli bir hizmet sunmanın gururunu yaşıyoruz.

Web siteniz için profesyonel hizmet almak istiyor olabilirsiniz. Yada çok fazla ziyaretçisi olan bir web siteniz var ve siz bunu yönetmek istemiyor olabilirsiniz. Bizler yıllardır çok fazla ziyaretçisi olan web sitelerini yönettiğimiz için bu konuda çok fazla bilgi birikimine sahibiz.

Bu bilgi birikimini büyük web siteleri ve aplikasyonları yönetmek için kullanıyoruz. Hali hazırda Türkiye’nin en büyük web siteleri ve aplikasyonlarını yönettiğimizi ufak bir araştırma yaparak sizler de bulabilirsiniz. Bu bilgi birikimini sizler içinde seve seve kullanabiliriz.

Veri Yedekleme Çözümleri

Yoğun ve tempolu çalışan bir iş ortamında kritik uygulamalar özellikle kurumsal verinin sağlığı açısından koruma ve destek gerektirir. Kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımları, e-ticaret sistemleri, veri hareketine dayalı (transactional) yazılımlar, artan, gelişen ve süreç içinde değişen müşteri, ürün ve hizmet bilgisini işlerken, beklenmedik sistem kesintileri ve kötü niyetli ataklar, ciddi veri kaybına neden olabilir.

Çözümtek bu gerçeklerden hareketle olağanüstü durum senaryolarına hizmet eden en gelişmiş teknolojileri ve felaket önleme (disaster recovery) çözümlerini müşterisine sunuyor.

Türkiye de Veeam’i kullanmaya başlayan ilk iki firmadan biri ÇözümTek’tir. Veeam bayileri arasında en eski iki bayi den biri olan ÇözümTek, bu konudaki teknik bilgisi ile belki de ilk günden beri en iyi bayi konumundadır.

Halen Veeam Cloud servis sağlayıcılğı hizmetini de başarı ile devam ettiren ÇözümTek, bu alanda da en iyi veeam bayilerinden biridir. Bu konuda da 2016 yılında Veeam’in en hızlı yükselen bayi ödülünü almıştır. Türkiye de kurmuş olduğu felaket kurtarma merkezi (disaster recovery center) ile firmalara bulut bilişimin temel taşlarından biri olan felaket kurtarma hizmetleri sunmaktadır. Veeam’in cloud yedekleme performansı ve teknolojisi mutlak suretle kullanılması gereken bir uygulamadır ki, bugüne kadar deneme yaptığımız tüm müşterilerimiz bu tekniği kullanmaya karar vedi. Modern veri merkezlerinde kesintisiz çalışma ortamı oluşturmaya yönelik ürünleriyle tanınan Veeam, geleneksel yedekleme çözümlerinin aksine şirketlerin kurtarma süresi ve noktası hedeflerini (RTPO) tüm uygulamalar ve veriler için 15 dakikadan daha kısa bir sürede gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor. Çıktığı günden beri sanallaştırma ortamının bir numaralı yedekleme teknolojisi, Veeam, zaman içerisinde önemli gelişmeler kaydetti. Önce teyp, sonra fiziksel ortam üzerinden yedek almaya başlaması ürünün sadece sanal değil, fiziksel dünyada da rakiplerinin üzerine geçmesini sağladı.

Veeam, 2017 sonunda devreye girmesi beklenen senkron replikasyon özelliği ile piyasada rakipsiz bir ürün olmaya hazırlanıyor. VAIO tekniği ile artık donanım ve marka bağımsız olarak çalışacak olan bu eşzamanlı kopyalama (senkron replication) özelliği sunucuların replikasyonu işlemini artık saniyeler mertebesinde yapabilmesini sağlayacak. İşte o zaman Veeam tamamen rakipsiz bir ürün haline gelecek.

Türkiye de Veeam’i kullanan ilk iki firmadan biri olan Çözümtek yıllar içerisinde Veeam bayrağını dalgalandırmaya devam etti. Bu nedenle mevcut ve yeni müşterilerine Veeam teknolojisindeki bu ve benzeri yenilikleri etkili bir şekilde yansıtmayı hedefliyor.

Veri kurtarma ve olağanüstü durum (disaster recovery) senaryolarında liderlik bayrağını daima yüksekte tutan EMC Recoverpoint, Microsoft, SAP, Oracle gibi markaların sanal iş uygulamalarına mükemmel bir entegrasyon desteği veriyor. Bu kritik uygulamalarda veri kaybını önleyen kurtarma ve veri koruma özellikleriyle tercih konusu olan EMC Recoverpoint, Çözümtek uzmanlığıyla profesyonellerin elini kolaylaştırıyor.

xxxxxxxxxxxxx

Felaket Kurtarma Çözümleri

Yoğun ve tempolu çalışan bir iş ortamında kritik uygulamalar özellikle kurumsal verinin sağlığı açısından koruma ve destek gerektirir. Kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımları, e-ticaret sistemleri, veri hareketine dayalı (transactional) yazılımlar, artan, gelişen ve süreç içinde değişen müşteri, ürün ve hizmet bilgisini işlerken, beklenmedik sistem kesintileri ve kötü niyetli ataklar, ciddi veri kaybına neden olabilir.

Çözümtek bu gerçeklerden hareketle olağanüstü durum senaryolarına hizmet eden en gelişmiş teknolojileri ve felaket önleme (disaster recovery) çözümlerini müşterisine sunuyor.

Türkiye de Veeam’i kullanmaya başlayan ilk iki firmadan biri ÇözümTek’tir. Veeam bayileri arasında en eski iki bayi den biri olan ÇözümTek, bu konudaki teknik bilgisi ile belki de ilk günden beri en iyi bayi konumundadır.

Halen Veeam Cloud servis sağlayıcılğı hizmetini de başarı ile devam ettiren ÇözümTek, bu alanda da en iyi veeam bayilerinden biridir. Bu konuda da 2016 yılında Veeam’in en hızlı yükselen bayi ödülünü almıştır. Türkiye de kurmuş olduğu felaket kurtarma merkezi (disaster recovery center) ile firmalara bulut bilişimin temel taşlarından biri olan felaket kurtarma hizmetleri sunmaktadır. Veeam’in cloud yedekleme performansı ve teknolojisi mutlak suretle kullanılması gereken bir uygulamadır ki, bugüne kadar deneme yaptığımız tüm müşterilerimiz bu tekniği kullanmaya karar vedi. Modern veri merkezlerinde kesintisiz çalışma ortamı oluşturmaya yönelik ürünleriyle tanınan Veeam, geleneksel yedekleme çözümlerinin aksine şirketlerin kurtarma süresi ve noktası hedeflerini (RTPO) tüm uygulamalar ve veriler için 15 dakikadan daha kısa bir sürede gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor. Çıktığı günden beri sanallaştırma ortamının bir numaralı yedekleme teknolojisi, Veeam, zaman içerisinde önemli gelişmeler kaydetti. Önce teyp, sonra fiziksel ortam üzerinden yedek almaya başlaması ürünün sadece sanal değil, fiziksel dünyada da rakiplerinin üzerine geçmesini sağladı.

Veeam, 2017 sonunda devreye girmesi beklenen senkron replikasyon özelliği ile piyasada rakipsiz bir ürün olmaya hazırlanıyor. VAIO tekniği ile artık donanım ve marka bağımsız olarak çalışacak olan bu eşzamanlı kopyalama (senkron replication) özelliği sunucuların replikasyonu işlemini artık saniyeler mertebesinde yapabilmesini sağlayacak. İşte o zaman Veeam tamamen rakipsiz bir ürün haline gelecek.

Türkiye de Veeam’i kullanan ilk iki firmadan biri olan Çözümtek yıllar içerisinde Veeam bayrağını dalgalandırmaya devam etti. Bu nedenle mevcut ve yeni müşterilerine Veeam teknolojisindeki bu ve benzeri yenilikleri etkili bir şekilde yansıtmayı hedefliyor.

Veri kurtarma ve olağanüstü durum (disaster recovery) senaryolarında liderlik bayrağını daima yüksekte tutan EMC Recoverpoint, Microsoft, SAP, Oracle gibi markaların sanal iş uygulamalarına mükemmel bir entegrasyon desteği veriyor. Bu kritik uygulamalarda veri kaybını önleyen kurtarma ve veri koruma özellikleriyle tercih konusu olan EMC Recoverpoint, Çözümtek uzmanlığıyla profesyonellerin elini kolaylaştırıyor.

İş Sürekliliği Çözümleri

Türkiye genelinde o kadar çok vmware kurulumu gördük ki, bu kurulumlar genelde Next, Next diye tabire edilen kurulumlardı.

VMWare’i kuranlar ve kurduranlar eğer gelişmiş bir bilgiye sahip değilse sistemin bir şekilde çalıştığını düşünüyorlar, çalışıyor da, ancak… Yaptığımız işlerden biri de amatörce kurulmuş vmware kurulumlarını gelişmiş ve çok daha performanslı bir hale sokmaktır. Ufak tefek dokunuşlarla hem iş sürekliliğini arttırıyor, hem de vmwareinizi çok daha performanslı hale getiriyoruz. Bunu da sizeler öncesi ve sonrası diye raporlar tutarak gösteriyoruz.

Sürprizler içeren ekonomik gelişmeler karşısında işletmeler rekabetçi olmaya çalışıyor. Böyle bir ortamda zorlu ve hızlı kararlar alma ihtiyacı duyan profesyoneller için BT sistemlerinin kesintisiz ve etkin hizmet vermesi yani sürdürülebilir olması büyük önem taşıyor.

Hyper-converged, başka bir ifadeyle, farklı sistemlerin avantajlarını birarada kullanacak şekilde tasarlanmış sistemler üstü yeni teknolojiler, kullanıcıların entegrasyon ve uyum için harcayacakları zamanı önemli oranda kısaltıyor.

Çözümtek ileri seviye sanallaştırma projelerinde artan sistem ve veri kaynaklarının daha iyi ve performanslı yönetimini sağlayan bu teknolojilere portföyünde yer veriyor.

Çözümtek sanallaştırma ve hyper-converged teknolojilerdeki uzmanlığıyla kurumlara özel çeşitli seçenekler öneriyor.

Çözümtek bu kapsamda sanal veri saklama ve yedekleme çözümü VMware vSAN ile farklı veri depolama sistemlerini tek bir noktadan görmenizi ve paylaşımlı olarak yönetmenizi sağlıyor. Böylece kullanıcılar, şirket dahilinde nerede olursa olsun, dağınık haldeki veri kaynaklarına yetkileri dahilinde kullanışlı bir arayüz üzerinden birkaç tıklamayla çok kolay erişebiliyor.

Çözümtek ayrıca sanallaştırmaya konu olan karmaşık sistemleri bütünleşik ve entegre kullanmayı sağlayan Simplivity teknolojisi ile sanallaştırma projelerinde ciddi bir performans artışı sağlıyor.

Simplivity’nin veri tekilleştirme (deduplication) özelliği sanal sunucuları saniyeler içerisinde yedekleyebiliyor. Veriyi 20:1 oranında tekilleştirme olanağı veren Simplivity ağ trafiğini rahatlattığı gibi ürün üzerinde gelen diskleri de VMware ortamında veri depolama ağı (SAN) olarak kullanabiliyorsunuz.

Hyper-converged mimarilerin öncüsü olan markalardan Nutanix, sunucu, veri depolama ağ anahtarları (SAN switch), veri yedekleme cihazlarından oluşan veri merkezi altyapısını bütünleşik ve performanslı yönetmeyi sağlayan teknolojisiyle öne çıkıyor.

Google, Amazon ve Facebook gibi dev platformların kullandığı yapıların bir benzerini sunan Nutanix basit olarak sanallaştırılmış veri merkezleri için birleştirilmiş x86 sunucular üzerinde büyüyen bir veri depolama ortamı ile farkını ortaya koyuyor..

Bu nedenle geleneksel SAN çözümlerine oranla ciddi fiyat avantajına sahip olan Nutanix, giderek büyüyen işlem gücü ve veri depolama sistemlerini yalınlaştırıyor.

Sanallaştırma Çözümleri

Dinamik şirketler büyürken uygulamaların, dolayısıyla bu uygulamaları çalıştıran sunucuların sayısı artmaya başlar. Özellikle metropollerde yüksek olan kira bedelleri, BT altyapısının daha verimli kullanılmasını şart koşar. Artan uygulama ve sunucu sayısı, değişken kullanıcı ölçeği, fiziksel alan yetersizliği, yönetim ve bakım maliyetleri, BT altyapısının toplam sahip olma maliyetini (TOC) etkileyen önemli faktörlerdir.

Sanallaştırma teknolojileri, çok sayıda uygulamanın ve sunucunun merkezi bir noktadan yönetimi ve bakımını çok daha az insan kaynağıyla yapmayı olanaklı kılar. Sunucu sayıları ile birlikte enerji ve yönetim maliyetlerinin azalmasına yardımcı olur. Çözümtek Türkiye ve Dünyada ki sanallaştırma firmaları arasında en üst sıralarda yerini yıllardır muhafaza etmektedir.

Sanallaştırma çözümleri firmaya özel tasarlanması gereken çalışmalardır. Yine bu alanda da Çözümtek yılların getirmiş olduğu altyapı tecrübesi ile firmalara vmware sanallaştırma çözümleri sunmaktadır. Sanallaştırma aynı zamanda hızla devreye alınabilen sanal sunucular sayesinde uygulamaların çalışmasında kesintisizliği sağlar, iş sürekliliğini güvence altına alır.

Çözümtek sayısız projede sunucu sanallaştırmanın yanı sıra masaüstü ve ağ sanallaştırmalarındaki başarısı ile BT profesyonellerinin aradığı verimliliği yeniden tanımlamıştır.

Çok sayıda sanallaştırma projesine imza atan Çözümtek, birçok başarı öyküsünde, sunucu performansında yüzde 80’lere varan iyileştirmeler sağlarken, söz konusu maliyetleri sanal sunucuların da yardımı ile en az yüzde 50 oranında aşağıya çekme başarısı göstermiştir.

Sektörün lider sanallaştırma ve bulut yönetimi platformu olan VMware’in en yeni teknolojilerini müşterilerinde başarıyla uygulayan Çözümtek, sanallaştırmayı her alanda bir iş değerine dönüştürmeyi hedeflemektedir.

İşlerinizi kolaylaştıracak ve çalışan uygulamalar itibarıyla resmi bir bütün olarak görmenizi sağlayan VMware sanallaştırması, sistemlerin planlanmış ya da planlanmamış kapalı kalma sürelerini en aza indirerek iş süreçlerinin daha iyi yönetilmesine zemin hazırlıyor.

VMware Operations Management katkılı sunucu sanallaştırma teknolojisi vSphere ile veri merkezlerini bulut platformları için hazırlıyor; bulut teknolojileri ve mobil iletişimin sıkı sıkıya entegre olduğu bir dünyada, VMware Airwatch kurumsal mobilite yönetimi çözümleri ile şirketlerimizin ufkunu genişletiyoruz.

VMware sanallaştırma çözümlerinde ülkemizin değerli markalarına hizmet veren Çözümtek olarak, bu alandaki en son yenilikleri ve güncellemeleri müşterilerimizle paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

Microsoft Kurumsal Çözümler

Microsoft’un geliştirdiği Windows Azure platformu, büyük boyutlu servis sunucuların veri merkezlerinde kullanabilecekleri bir bulut bilişim platformu sunuyor. Şirketler, Windows Azure ile veri merkezlerinin ve uygulama platformlarının kapsamlarını genişletme imkanı elde ediyorlar.

Çözümtek, Windows Azure ortamındaki projeleriniz için en güvenilir iş ortağınızdır.

KVKK BT Uyum Çözümleri

xxxxxxxx

Safetica - Veri Sızıntısı Önleme (DLP)

Safetica; uygun maliyetli, kullanımı kolay ve kapsamlı bir veri kaybı önleme (DLP) çözümüdür.
Önemli ve hassas verilerinizin şirketiniz içinde güvenle kalmasını sağlayarak herhangi bir tehditte sizi anında uyarır.
Safetica veri etkinliğinizin analizini hızla yapar ve olası sorunları bulmanıza yardımcı olur. Böylece verilerinizi işinizi yönetiyormuş gibi kolayca yönetebilirsiniz.
Aynı zamanda KVKK ile uyumlu olarak kişisel veri koruması sağlar.

Safetica ile:

  • Önemli verilerinizi koruyabilir ve bu verilere kimlerin erişebileceğini kontrol edebilirsiniz.
  • İç süreçlerdeki sorunları saptayabilir ve çözümler üretebilirsiniz.
  • Çalışanlarınızın çalışma saatlerini nasıl geçirdiklerini ayrıntılı olarak takip edebilirsiniz.
  • Şirketinizde hangi cihazların kullanılabileceğini tanımlayabilir ve BYOD risklerini ortadan kaldırabilirsiniz.

xxxxxxxxxxxxx

Sistem ve Ağ İzleme Çözümleri

Şirketlerde ağ altyapıları büyüdükçe cihazların konumu, ayarlanması ve performansları yönetim açısından ciddi birer sorun oluşturmaya başlar. Ağdaki cihazların görünürlüğünü sağlayan ve çalışma anında onların durumunu izleyen yazılımlar, veri merkezlerindeki mevcut altyapının verimli çalışmasını destekler.

xxxxxxxx

Cisco’nun Prime Infrastructure teknolojisi, uzaktan, ağdaki cihazların yapılanma ayarlarının gerçekleştirilmesini, ağ trafiğindeki akışın önceliklendirilmesini yaparak ağ cihazlarının başarılı bir yönetimini gerçekleştiriyor. Sistem yöneticileri ve ağ mühendisleri için geliştirilmiş BT izleme (monitoring) ve ağ yönetim araçlarıyla Solarwinds, güçlü ancak hesaplı olma özelliğiyle birçok işletmenin gözdesi haline gelmiş bir teknoloji sunuyor.

Güvenlik Duvarı (FIREWALL)

xxxxxxxxx

Piyasada halen bir sürü güvenlik duvarı bulunmakta. Peki Çözümtek neden Sonicwall’ı tavsiye ediyor? Bu tür cihazların çok basitleri hariç aşağı yukarı hepsi aynı şeyi yapar, bunu kabul etmek gerekir. Kimisi bazı görevleri daha iyi yaparken, kimisi başka bir görevi daha iyi yapar. Sonicwall fiyat performans ve kullanılabilirlik açısından bizce en iyi cihaz olduğu için biz Sonicwall’ı tercih ediyoruz.

Bize zaman zaman şöyle savlar ile geliyorlar, Sonicwall Gartner raporlarında sağ üst köşede değil… Cevap öyle açık ki, Gartner bir marka veya cihazın sadece teknik yeterliliklerine bakmaz, bu cihazın piyasadaki yaygınlğından tutun da, şirketin mali gücüne kadar birçok şeye bakar.

Sonicwall geçtiğimiz dönemde Dell markası tarafından satın alındı, sonra Dell’in EMC ve bağlı olarak VMWAre’i de satın alması ile elindeki bazı markaları satmak zorunda kaldı, bunlardan biri de Sonicwall. Yani öyle marka ki, önce satın alındı, sonra satıldı ve hala hayatta. Bunun tek nedeni teknik gücünün çok iyi olması.

Bize Gartner raporları soruları ile gelen kişileri NSS Lab sonuçlarını incelemeye davet ediyoruz. NSS Lab tamamen cihazların teknik içeriğine bakar , ona göre değerlendirir. Sonicwall NSS Lab raporlarında hep sağ üst köşededir. Eğer Sonicwall’i güvenlik cihazı olarak kullanmak istiyorsanız, teknik olan bir cihazı, teknik olarak değerlendirmeniz gerekir.